Japán 日本国 Nippon-koku, Nihon-koku
Japán (japánul „日本”, „Nihon” vagy „Nippon”, hivatalosan „日本国”, „Nihon-koku” vagy „Nippon-koku”) egy önálló szigetország Kelet-Ázsiában. A Csendes-óceánban, Kínától keletre fekszik A karakterek, melyekből a japán nyelvben az ország neve áll, „nap eredet”-et jelentenek, ezért Japánt sokszor illetik a „felkelő nap országa” jelzővel. Fővárosa és egyben legnagyobb városa is Tokió.
Több mint 3000 szigetből áll, amelyek közül a legnagyobbak Honsú , Hokkaidó, Kjúsú és Sikoku. A szigetek többsége hegyes, legtöbbjük vulkanikus, mint az ország legmagasabb pontja, a Fuji hegy (3776 m). 128 millió lakosával a világ 10. legnépesebb állama és 377 873 km-es területével a 62. legnagyobb területe van.
Egy kis történelem:
A „felkelő nap országa” több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Történelme az i. e. 5. században kezdődött. Időszámításunk szerint 400 körül a Jamato-klán szerezte meg a korlátozott uralmat, az első nagy birodalmat a Teuso család hozta létre. Japán őslakosai, az ajnuk ma már csak kis számban, Honsú sziget északi részén élnek, őket a 7-8. században birodalomépítő hódítások során igázták le a délről érkező japán törzsek. A buddhizmus elterjedése után Japán abszolút monarchiává alakult, élén a császárral, aki az akkori fővárosból Narából gyakorolta korlátlan hatalmát. A birodalom hanyatlása után, a 12. században kezdődött a tartományi nemesség, a sógunok uralma.
|